Otázky

Zde najdete odpovědi na nejfrekventovanější otázky ohledně Bitvy pěti armád. Prosíme všechny bojovníky, než se nás rozhodnete na cokoli zeptat, ujistšte se, že vaše otázka zde nebyla již zodpovězena. Ušetříte nám tak mnoho práce...


Témata otázek:

Přihlašování Souboje
Zbraně Průběh akce
Pravidla Blbé a blbější


Přihlašování:

1) Mohu se přihlásit i když nejsem členem žádného oddílu /nejsem skaut/ chci přijet sám?
Ano, samozřejmě. Můžeš se normálně přihlásit pomocí registračního formuláře. Jediné co má na přihlašování vliv, je tvůj věk. Tím myslím, že zde jsou jistá omezení pro hráče starší 18-ti let; a dále, že pro účastníky mladší 15-ti let platí, že je musí doprovázet někdo komu již 15 let bylo. Nemáte-li nikoho staršího s kým byste mohli jet, zkuste oslovit nějakou již přihlášenou skupinu a přidat se k ní...

2) Jak se mám přihlásit?
Stačí jen vyplnit registrační formulář na našich stránkách a dobře si zapamatovat heslo pro případné budoucí změny. Toť vše, jak prosté...

3) Jak se mám přihlásit za kouzelníka, cizí postavu, žoldáka či krále?
Nejprve se podívej je-li daná postava ještě volná. Pokud ano a domníváš se že bys byl vhodným adeptem pro danou roli, napiš E-mail Tomšovi (jedná-li se o kouzelníka, CPčko nebo krále) a nebo Medvědovi (jde-li o roli žoldáka).

4) Co mám dělat, když jsem zapomněl heslo?
Napiš E-mail Lachtanovi a doufej že nebudeš na věky proklet...

5) Mohu se přihlásit i když je mi více než 18 let?
Pokud jedeš jako doprovod skupinky mladších hráčů, potom to není žádný problém, standardně se můžeš přihlásit a účastnit se bojů. Takových lidí ovšem nesmí být ve skupince moc (pojem "moc" nechávám na vaší zralé úvaze). Pokud je vás ve skupince takto starších hodně, napište E-mail Lachtanovi a dohodněte se s ním. Je velice pravděpodobné, že budete muset hrát za nějaké CPčko. Ale je to určitě lepší než, než věk zatajit a mít pak na místě nepříjemnosti.

6) Kolik se platí za registraci?
Již tradičně 80 Kč. Jestli se to někomu zdá moc, tak má problém, na toto téma se diskuze nevede. Peníze se vybírají na místě, během registrace účastníků, v pátek večer.

7) Kdy se budou rozřazovat nezařazení lidé do jednotlivých armád?
Na místě, v sobotu ráno. Poté co budeme vědět kolik lidí přijelo z jednotlivých armád.

8) Jakou mám šanci, že budu na bitvě zařazen do nějaké armády a budu moci hrát, pokud se přihlásím jako nezařazený?
Každý kdo se přihlásí jako nezařazený bude na místě přiřazen do některé z armád a bude moci hrát. Za to ručíme.

9) Jsem-li přihlášen jako nezařazený, jaký si mám přivézt kostým, když nevím za který národ budu hrát?
Budeme se vás snažit přidělit k národům podle vašich preferencí, ale samozřejmě ne vždy to bude možné. Proto si prosím přivezte buďto neutrální kostým a nebo kostýmy dva, jeden pro dobro a jeden pro zlo. Nebude-li se shodovat barva národa s barvou vašeho kostýmu, není to takový problém, jako když se vůbec netrefíte do barev vaší strany (třeba hráč oděný celý v bílém hrající za skřety...). Na místě potom každý obdrží rozlišovací znak svého národa, takže bude jasné za koho ten který hráč bojuje, i když jeho kostým nebude mít tu úplně správnou barvu. Zde můžu jedině doporučit přihlásit se včas, dokud je možné zvolit si armádu dle vlastního uvážení.


Zbraně:

1) Mohu používat kupovaný (nebo sportovní) luk?
Ne, v žádném případě! Povoleny jsou pouze luky vlastní výroby. Bez výjimek!

2) Mohu používat luk o síle 20/ 25/ 30/ 35/ 40 liber?
Není luk jako luk, takže nelze jednoznačně říci "ano", či "ne". Navíc jak bysme to na místě měřili? Luk prostě nesmí mít příliš velký průraz, aby byl 100% bezpečný. Tohle si musíte zvážit sami. Pokud si myslíte, že to váš luk splňuje, přivezte ho s sebou a my to posoudíme. Maximálně vám ho zakážeme v bitvě používat...

3) Mohu používat meč o délce 80cm, dýku 20cm, apod.?
Ano, rozměry uvedené v pravidlech jsou maximální, zbraně si můžete vyrobit klidně kratší, pokud chcete, ale není to zrovna dvakrát výhodné...:-)

4) Můžu používat ......... (nestandardní zbraň)?
Těžko to můžeme posoudit dokud ji neuvidíme a nebudeme si ji moci "ohmatat". Sami posuďte zdravým rozumem jestli je bezpečná a jestli není příliš výhodná a přivezte ji s sebou, neboť v takovém případě ji pravděpodobně povolíme. V každém případě ale doporučuji si přivézt ještě nějakou "konvenční" zbraň ze seznamu v pravidlech, abyste v případě neschválení vaší superzbraně měli s čím bojovat. Můžete se také zkusit zeptat v diskuzi Tomše na jeho názor na vaši zbraň, ale pravděpodobně ani on vám toho moc neřekne, prostě je potřeba tu zbraň vidět.

5) Musí být zbraně obalené?
Ano, rozhodně ano! Doporučujeme asi tak 1 až 2 cm silnou vrstvu molitanu nebo Mirelonu (izolace na trubky). Zase ne více, (protože potom je zbraň příliš těžká a špatně se s ní bojuje. Je to potom spíše kyj než dobře vyvážená chladná zbraň), ale taky ne méně. Molitan moc neutahujte!!! Jinak bude skoro stejně tvrdý jako dřevo a vaše obalení bude na nic. Doporučujeme přivézt si s sebou rezervní materiál pro případné doobalení.

6) Mohu bojovat se zbraní vyrobenou z hokejky?
Ano, je to vaše věc. Takový meč potom sice nevypadá příliš stylově (je dobré ho alespoň natřít, tedy ta místa, která nebudou obalená) a taky možná bude třeba trochu ošetřit hrany, ale co se funkčnosti týče, myslím že je pevný dostatečně.

7) Musí mít zbraně záštitu?
Ty které ji normálně mají (meče, dýky, etc.), tak by ji určitě mít měly, ať má bitva taky nějakou úroveň a nemlátíme se jen obalenými klacky! Lidé s ošklivými zbraněmi budou mít v bitvě drastická omezení!

8) Jak musí být zbraně těžké?
V potaz je třeba brát nejen váhu, ale i vyváženost, délku, a jiné parametry zbraně, proto nelze obecně říci kolik by taková zbraň měla vážit. Neměla by ale být příliš těžká, aby se vám s ní dobře bojovalo (a nebyl to takový menší kyj, kterým můžete někoho dost nepříjemně sejmout), na druhou stranu není vhodná ani příliš lehká zbraň (z bambusu, plastu, tenkého hliníku, apod.). Takové zbraně jsou příliš rychlé a tím značně nefér. Ani jeden z těchto dvou extrémů nebudeme tolerovat.

9) Mohu si s sebou přivézt více zbraní? Musím je nosit v bitvě stále přisobě, nebo si je můžu někde nechat?
Více zbraní se dokonce doporučuje, pro případ, že by se vám jedna zbraň zlomila, nebo že byste o ni nějak jinak přišli. Všechny zbraně si necháte v pátek večer zkontrolovat a v sobotu ráno si je vezmete do pevnosti svého národa. Zde si je můžete klidně nechat a brát si s sebou do boje jen tu zbraň, kterou právě chcete používat. Zbraně můžete libovolně střídat. Jediné co vám hrozí je to, že si některý váš spolubojovník zbraň ležící ve městě půjčí (bez vašeho dovolení) a už jí nevrátí...

10) Jsou povoleny vrhací zbraně?
Ne, vrhací zbraně jakéhokoli typu jsou zakázány!


Pravidla:

1) Mohu pomocí rychlé léčby dosáhnot vyššího počtu životů, než je mé maximum?
Ne, v žádném případě!!! Rychlou léčbou si lze vyléčit pouze chybějící životy. Jejím použitím se tedy nedá zvýšit maximum životů; pokud byste si pomocí rychlé léčby vyléčili více životů než kolik vám jich chybí, potom tyto nadbytečné životy propadají.

2) Mohu k postupů na vyšší úroveň či jiné věci používat trofeje, které získal někdo jiný?
Ne, každý smí používat pouze ty trofeje, které si sám vybojoval. Své trofeje tedy nemůžete dát nikomu jinému.

3) Přicházím o všechny trofeje, když má postava zemře?
Ano, svou smrtí přicházíte o všechny herní věci které máte u sebe (tedy o peníze, kouzelné předměty, ale i o trofeje apod.). Prostě jste mrtví a po oživení začínáte zase úplně od začátku. Osobně doporučoval bych raději neumírat...:-)

4) Mohou trpaslíci používat i jiné zbraně než sekery?
Mohou, nikdo jim to nezakáže, ale ruku na srdce - už jste viděli trpaslíka s mečem?!


Souboje:

1) Odečítají se životy při souseku?
Normálně ano, nicméně můžete se se soupeřem dohodnout a zásah nepočítat; v tom případě hrajete dál aniž by si kdo z vás životy odečetl. Pokud se nedohodnete, o životy přicházíte oba dva.

2) Mohu chytit soupeřovu zbraň?
Ano, pokud se jedná o zbraň s násadou (tzn. sekera, palice, apod.) a pokud se jí snažíte chytit právě za tuto násadu. Nesmíte se přitom dotknout ostří (u seker) či železa (u palic apod.) a ani chytit soupeře za ruku či jakoukoli jinou část těla. Zbraň můžete soupeři z ruky vytrhnout, ale nemůžete mu ji ukrást, je to neherní věc, která patří konkrétnímu hráči. Tedy, zbraň můžete v boji vytrhnout, ale potom jí musíte ihned položit / odhodit (nesmíte jí nikam odnášet) a nesmíte ji používat ani vy, ani kdokoliv jiný kromě hráče, kterému patří nebo kterému to majitel zbraně dovolil.

3) Platí zásahy do loktů a kolen?
Ano. Bez komentáře a bez diskuzí!

4) Mohu útočit na plocho/ brát stínové životy/ zajímat soupeře?
Ne, to je dovoleno pouze některým cizím postavám.

5) Je povoleno podřezávání, "vlnitý plech", více zásahů v rychlém sledu?
Ne. Podřezávání neexistuje, takže jím nejde někoho úplně zabít (nehledě na to, že krk je zakázaná zásahová plocha). Dále nelze proběhnout za řadou a po všech nepřátelských bojovnících přejet zbraní a tím je zranit (každý zásah musí být veden s patřičným nápřahem, zbraň se musí o tělo soupeře viditelně zastavit). Stejně tak je zakázáno někomu sebrat více životů rychlým poklepáním zbraní vícekrát za sebou (např. sebrat 5 životů během 1 vteřiny). Po zásahu zasažený oznámí kolik mu zbývá ještě životů (má na to tak 2 vteřiny) a teprve potom opět pokračuje v boji. Nicméně považuji za slušnost nechat soupeře vstát pokud upadl apod. (tedy podle situace mu dát na znovupřipravení se k boji klidně i 10 vteřin).


Průběh akce:

1) Jak a kde se bude spát a stravovat?
Jako základna vám bude k dispozici obrovská louka. Zde si každý může dle libosti postavit stan (ten vřele doporučujeme, nejen kvůli rozmarům počasí, ale i kvůli havěti komáři se zvoucí; z tohoto důvodu také doporučujeme repelent...). Na tomto místě bych chtěl upozornit, že není možné spát v lese který louku z jedné strany obklopuje!!! A tedy není možné si tam ani stavět přístřešky z celt a podobně. Není to náš výmysl, je to požadavek místní lesní správy. Takže všechny, kdo by tam snad chtěli nocovat budeme nekompromisně vyhazovat! Na louce je možné na předem vyhrazených místech zbudovat ohniště a dle vaší chuti si na nich ukuchtit něco k snědku (z přivezených zásob samozřejmě, s nějakým nákupem na místě moc nepočítejte). Pro ty z vás, kteří jste ještě nikdy na bitvě nebyli: přes den nebude na nějaké vaření čas, počítejte tedy se studeným jídlem a teplé jídlo si potom můžete uvařit k večeři.

2) Co všechno bude zajištěno v tábořišti?
Organizátoři zajišťují dopravu pitné vody na tábořiště, měl by jí tedy být dostatek. Určitě ale bude určená k pití a ne k jiným barbarským účelům (třeba k mytí...), navážet pitnou vodu pro 500 lidí není zrovna legrace. Luxusní koupání je zajištěno v Máchově jezeře, které je vzdáleno od tábořiště "pouhé" čtyři kilometry :-). Dále zajišťujeme jen sociální zařízení. Jídlo a spaní si každý organizuje sám.

3) Je možné přijet na Bpa autem?
Autem je možné zajet do vzdálenosti asi 1 km od tábořiště, dále je zákaz vjezdu. Pokud to není opravdu, ale opravdu, nezbytně nutné, na tábořiště nezajíždějte. U zákazu vjezdu je několik parkovacích míst, ale na nich prosím neparkujte, tato místa budou vyhrazena pro potřeby organizátorů. Auto je tedy třeba zaparkovat někde dále od tábořiště. Proto, nevezete-li těžký náklad, doporučujeme přijet raději vlakem.

4) Jak se dostanu na tábořiště?
Na stránkách je zveřejněna podrobná mapka místa. Podle ní byste s navigací neměli mít problém. Navíc, pokud přijedete doporučovaným vlakovým spojením, téměř určitě s vámi pojede i někdo jiný, kdo již na místo bitvy trefí.

5) V kolik hodin musím dorazit na místo?
Hlavní voj bojovníků přijede doporučovaným vlakem z Prahy (viz. naše stránky). Až dorazí na místo, na plné obrátky se rozjede kontrola zbraní, registrace, a další veledůležité operace. Je možné se zaregistrovat a nechat si zkontrolovat zbraně už v klidu dřív, dokud tam nebude tolik lidí. V každém případě je ovšem nezbytně nutné přijet už v pátek kvůli dorozdělení lidí k jednotlivým národům. Budeme rádi pokud dorazíte řekněme tak do 22 hodin.

6) Mohu přijet jinak než doporučovaným vlakem?
Ano, můžete přijet jak chcete, pokud to bude v pátek do cca 22 hodin.

7) Mohu přijet až v sobotu ráno?
Sobotní příjezd povolujeme jen v OPRAVDU zvláštních případech, protože to přináší spoustu komplikací. Navíc bitva začíná hned ráno. Je-li to jen trochu možné, sanžte se přijet už v pátek. Pokud to nejde, napište E-mail Lachtanovi a on se s vámi pokusí nějak dohodnout..

8) Kdy bude bitva končit?
Bitva skončí dle harmonogramu, který bude uveřejněn na našich stránkách; a to tak, aby všichni měli dostatek času sbalit si věci, uklidit po sobě a stihnout doporučovaný vlak z Doksů.

9) Mohu si s sebou přivézt rodiče /kamaráda/ kamarádku/ ..., prostě někoho, kdo nebude hrát? Bude platit registrační poplatek?
Klidně si s sebou někoho přivezte, registrační poplatek platit samozřejmě nemusí. Vyžadujeme pouze aby nijak nenarušoval bitvu a aby se zde pohyboval v přiměřeném oblečení, zkrátka aby nepůsobil jako "pěst na oko".Blbé a blbější:

1) Co mám dělat, když nevím co mám vyplnit do některé z kolonek registračního formuláře?
Podívej se na seznam již přihlášených hráčů a inspiruj se tím co vyplňovali ostatní!

2) Mohu používat meč o délce 120 cm, řemdih 40+40cm, apod.?
Rozměry zbraní jsou jasně napsané v pravidlech. Takže ne! Větší rozměry zbraní mají povoleny pouze některá CPčka. Přesahy délek zbraní oproti pravidlům příliš netolerujeme.

3) Je bezpodmínečně nutné, aby měli elfové bílé kostýmy?
Po zvážení všech pro a proti bylo rozhodnuto, že elfové ZŮSTANOU bílí. Máme pro to dvu důvody: Za prvé - elfové mají být ztělesněním dobra, tomu bílá odpovídá celkem dobře. Za druhé - ostatní barvy už jsou zabrané. Ovšem to neznamená, že by elfové měli mít celobílé kostýmy, úplně stačí, pokud bílá bude převažovat.


Odpovědi na otázky zpracoval Lachtan, počet zodpovězených otázek není finální, časem přibudou další. Pokud někoho z vás právě napadla nějaká veledůležitá, ještě nezodpovězená otázka, napište nám ji prosím do odpovídající diskuze na našich stránkách, kde vám ji rádi zodpovíme, díky.


[ Úvod ] [ Novinky ] [ Anketa ] [ Pro začátečníky ] [ Kde a kdy ] [ Přihlášky ] [ Před bitvou ] [ Kodex cti ] [ Pravidla ]
[ Otázky ] [ Minulé ročníky ] [ Fotografie ] [ Návody ] [ Pořadatelé ] [ Diskuze ] [ Odkazy ] [ Závěr ]